MęskieTematy.pl - okulary leżące na stole

Zdrowe spojrzenie zależy tylko od nas

Przez zdrowe spojrzenie mamy na myśli przede wszystkim zdrowie naszego wzroku. Pierwsze problemy z oczami to najczęściej efekt złego odżywiania, nadmiernej ekspozycji na światło ultrafioletowe oraz przebytych chorób. O zdrowie naszych oczu powinniśmy zadbać jak najwcześniej. Oczywiście, jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się naszym zmysłem w dobrej kondycji.

Zacznijmy od dzisiaj!

Dobra wiadomość jest taka, że już drobne zmiany stylu życia mogą mięć bardzo pozytywny wpływ na kondycję naszych oczu. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, aby zapobiec chorobom oczu i uszkodzeniom wzroku, jest zmiana nawyków żywieniowych. Wzrok potrzebuje diety bogatej w składniki działające przeciwzapalnie jak na przykład kwasy omega 3. Powinniśmy też spożywać jak najwięcej bogatych w antyoksydanty owoców i warzyw. Antyoksydanty jak karotenoidy (luteina i zeaksantyna) przeciwdziałają wystąpieniu zaćmy oraz chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi po 55 roku życia.

Jedzenie, które zadba o nasze zdrowe spojrzenie

Luteina obecna jest między innymi w dyni, mango, marchwi oraz w ciemno-zielonych, liściastych warzywach jak kapusta chińska i jarmuż. Zeaksantyna natomiast, obecna jest w pomarańczowej papryce, pomarańczach, zbożach oraz zielonym melonie. Żółtko jajka zawiera zarówno luteinę, jak i zeaksantynę. Dbając o nasze oczy nie powinniśmy zapominać także o kompleksie witamin z grupy B oraz cynku. Nic nie stoi na przeszkodzie by braki w naszej diecie uzupełnić suplementami diety.

Okazuje się, że ćwiczenia mają wpływ na nasz wzrok!

Regularne ćwiczenia aerobowe wspierają dobrą kondycję oczu. Ćwiczenia mają wpływ na poprawę krążenia oraz redukcję ryzyka wystąpienia chorób, związanych z uszkadzaniem narządu wzroku, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Warto nawet robić kilka przysiadów dziennie by przyspieszyć krążenie krwi. Pamiętajmy jednak, by wykonywać je prawidłowo! Wielu z nas nie spędza wystarczającej ilości czasu na świeżym powietrzu. Powinniśmy unikać patrzenia na odległe obiekty i jednoczesnego rozglądania się. Takie postępowanie nie pomaga nam ćwiczyć mięśni oczu, a wręcz przyczynia się do pogorszenia widzenia. Spędzanie zbyt wielu godzin przed ekranem komputera powoduje pogorszenie się wzroku oraz tzw. zespół suchego oka. Oczy potrzebują odpoczynku po całym dniu wysokiej aktywności, dlatego zadbajmy też o jakość i długość snu – śpijmy przynajmniej 7 godzin.

Tego zdecydowanie musimy unikać

Chrońmy swoje oczy przed nadmierną ekspozycją na słońce, nosząc okulary blokujące przynajmniej 99% promieniu UV. Unikajmy dymu papierosowego, który podrażnia oczy, powoduje ich zaczerwienie, pieczenie, a nawet światłowstręt. Na koniec warto położyć nacisk na regularne badanie oczu, które pomoże odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie problemy związane z narządem wzroku. Oczy są ważne, dbajmy o nie każdego dnia.

1
Opinie i komentarze

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Krople do oczu to wybawienie dla wzroku – Męskie Tematy po męsku! Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback
Krople do oczu to wybawienie dla wzroku – Męskie Tematy po męsku!

[…] Krople do oczu pomogą nam, jeśli regularnie pracujemy przy komputerze bądź korzystamy z soczewek kontaktowych. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera, a nawet klimatyzacja w samochodzie, mogą poważnie zagrozić sprawności oka. Badania dowodzą, że coraz rzadziej mrugamy, a co za tym idzie, narażamy swój wzrok na niebezpieczeństwo poprzez wysuszenie wysuszenie spojówki. Z pomocą przychodzą krople do oczu, czyli tak zwane sztuczne łzy, które warto wykorzystać, jeśli chcemy zadbać o swój wzrok. Tylko my sami to możemy zrobić! […]