Męskie Tematy po męsku!

Trudne wybory, czyli oleje silnikowe

Podstawową funkcją olejów silnikowych jest zapewnienie smarowania silników. Głównymi składnikami są frakcje destylacji ropy naftowej. Wyróżniamy kilka dodatkowych środków polepszających oleje silnikowe. Są to między innymi dodatki: przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, zwiększające smarowność czy obniżające temperaturę.

Niezależnie jakie dodatki użyte są do olejów, możemy wyodrębnić kilka z nich. Wtedy powstaje szereg pytań. Który olej silnikowy wybrać? Który będzie najlepszy dla mojego silnika? Jak wybrać dobry olej silnikowy? Jakie rodzaje są dostępne na rynku? Nasze poszukiwania warto zacząć od znalezienia informacji na temat rodzajów olejów, rozjaśni nam to sytuacje, ponieważ będziemy wiedzieć, czego szukamy.

Jakie rodzaje olejów silnikowych są dostępne na rynku?

Możemy wymienić kilka rodzajów olejów silnikowych. Do pierwszej grupy zaliczymy oleje mineralne. Są to produkty destylacji ropy naftowej, obecnie stosowane jedynie do starych silników. Następną grupą olejów silnikowych są oleje półsyntetyczne, do tej grupy zaliczane są oleje w zależności od ilości uszlachetniaczy. Ostatnią grupą są oleje syntetyczne, które otrzymuje się drogą syntezy chemicznej.

Oleje silnikowe – jak podjąć decyzję?

Jest to bardzo ważne pytanie podczas naszych poszukiwań. Na co zwrócić uwagę wybierając oleje silnikowe? W internecie krąży mnóstwo reklam dotyczących tego trudnego wyboru, dlatego często kierowcy kierują się emocjami zamiast zdrowym rozsądkiem. Warto zwrócić uwagę na kryteria jakościowe, które są niezwykle ważne w wyborze. Ogólny system badania jakości oleju to ACEA, właśnie według tych kryteriów należy wybierać oleje silnikowe.

Który olej silnikowy wybrać?

Dużo osób trwa w przeświadczeniu, że im droższy olej, tym lepszy. Niestety nie zawsze to jest prawdą. Musimy wiedzieć, jakie potrzeby ma nasz silnik, ponieważ nie każdy olej będzie dla niego dobry. Kierowcy oczekują od najdroższych olejów silnikowych, że zmniejszą spalanie i zużycie silnika, a wtedy czas pomiędzy kolejnymi wymianami oleju się wydłuży. Czasem zwykły, tańszy olej będzie dla naszego silnika lepszy niż ten z górnej półki cenowej.

W odpowiedzi na nasze wszystkie pytania warto pamiętać, żeby oleje silnikowe kupować tylko od znanych, renomowanych firm, które posiadają certyfikaty jakości swoich produktów. Nie należy podejmować pochopnych decyzji i kupować oleje w nieznanych źródłach, ponieważ podróbki olejów silnikowych mogą doprowadzić nasz samochód do ruiny. Oleje silnikowe należy kupować z głową.

Artykuł powstał we współpracy z: https://efiltry.pl/pl/oleje-silnikowe

Opinie i komentarze

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o