Męskie Tematy po męsku!

Spawanie – co musisz o tym wiedzieć?

Spawanie to umiejętne łączeniu ze sobą materiałów pod wpływem bardzo wysokiej temperatury i stopienie ich w miejscu, gdzie się stykają. Stopienie może odbyć się z dodaniem spoiwa lub bez. Podstawową metodą spawalniczą jest spawanie za pomocą łuku elektrycznego, który jest tworzony przez źródło prądu.

Sklep spawalniczy oferuje różnego rodzaju sprzęty do spawania. Od wszystkich niezbędnych elementów do spawania, aż po akcesoria spawalnicze. Sklepy tego typu przede wszystkim oferują spawarki. Bez spawarki, spawacz nie jest w stanie nic zrobić.

Typy spawarek i różnice między nimi

Na rynku można spotkać trzy różne typy spawarek. W zależności od metody spawania wyróżniamy: spawarkę TIG, spawarkę MIG/MAG i spawarkę MMA.

Spawarka TIG przeznaczona jest do spawania elektrodami nietopliwymi. Głównie stosuje się ją do stosowania metodą TIG. Najczęściej spawa się nią stal wysokostopową, a także aluminium. Prawie każdy sklep spawalniczy ma w swojej ofercie dużo tego typu spawarek.

Spawarka MIG/MAG przeznaczona do spawania metodą głównie MIG/MAG. Spawarka tego typu charakteryzuje się dużą mocą i ogromną funkcjonalnością, inaczej nazywana migomatem. Jest przeznaczona do spawania w osłonie gazu. Niemalże każdy sklep spawalniczy chwali sobie te spawarki ze względu na niewiarygodnie dużą wydajność.

Spawarka MMA przeznaczone do spawania ręcznego za pomocą elektrod tak zwanych otulonych. Te spawarki są najbardziej popularne i najczęściej używane, ponieważ są najłatwiejsze w użyciu. Każdy sklep spawalniczy w swojej ofercie ma najwięcej tych spawarek ze względu na sławę i prostotę, jaką się cieszą.

Spawanie – niezbędne akcesoria

Przy spawaniu należy zachować wzmożoną ostrożność i zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt ochronny. Do spawania potrzebne są bardzo grube, odpowiednio stworzone do tego rękawice. Podczas spawania wydzielana jest wysoka temperatura, która sprawia, że łatwo o oparzenia. Dodatkowo generowany jest prąd, który może zrobić nam krzywdę, gdy nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do spawania, dlatego warto nabyć rękawice, które mogą zapobiec oparzeniom. Oprócz rękawic warto mieć pod ręką maskę spawalniczą, ponieważ w momencie łączenia się dwóch materiałów powstają iskry oraz bardzo rażące światło. Nasze oczy mogą ulec silnemu naświetlaniu, a nawet prowadzić do ślepoty. Maska ochroni nas także przed wszechobecnymi lecącymi iskami, które są w stanie nas zranić. Warto więc uchronić się przed niebezpieczeństwem, które niesie ze sobą spawanie i zadbać o odpowiednie akcesoria, które oferują nam wszystkie sklepy spawalnicze.

Opinie i komentarze

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o