Od czego zacząć domowy wyrób piwa

Wyrób piwa nie jest trudny, dlatego warto o nim pomyśleć. Zwłaszcza, gdy sklepowe siki nam nie smakują. Każdy z nas wie, jak w gorące dni, dobrze jest napić się schłodzonego, dobrego piwa, które nie tylko ugasi pragnienie, ale również połechce nasze kubki smakowe. Już nawet nie wspominamy o momentach, kiedy do piwa dołącza zestaw prosto z grilla. I nie tylko. Piwo jest bardzo uniwersalnym napojem, ponieważ jego skład i kultura warzenia mają bardzo duży wpływ na jego smak, cierpkość, lekkość, przezroczystość…

Piwa rzemieślnicze są na topie

Zaobserwowaliśmy pewną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zakup piw rzemieślniczych i z lokalnych browarów. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ ludzie zaczynają doceniać smak dobrze zrobionego piwa. Duże browary, których produkty sprzedawane są hurtowo, nie skupiają się na jakości piwa, lecz na jego prostym smaku, by móc trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. Zaczęli oni nawet reklamować piwa niepasteryzowane, które miały za zadanie zachęcić do picia fanów piw lokalnych.

A może by tak samemu coś uwarzyć?

A czy pomyślałeś o tym, by samemu uwarzyć piwo? W końcu to nie jest takie trudne! By odpowiednio się do tego przygotować, warto zakupić podstawowe poradniki. Pozwolą nam na zapoznanie się z elementarną wiedzą o warzeniu piwa. Z czasem sami zaczniemy dopasowywać składniki, by otrzymane piwo nam smakowało jeszcze bardziej. Aby zabrać się za domowy wyrób piwa będziemy potrzebowali kilku podstawowych gadżetów i składników.

Wyrób piwa to sztuka do której potrzebny jest odpowiedni sprzęt

Co zatem będziemy potrzebowali do domowego wyrobu piwa? Po pierwsze – fermentator z rurką i kranem. To specjalny pojemnik, który będzie wykorzystywany do fermentacji brzeczki. To o czym należy pamiętać, to fakt, by zawsze go zdezynfekować. Przy jego zakupie zwracajmy uwagę tylko na te pojemniki, które zawierają atest PZH. Koszt to ok. 40 złotych. Następnie warto kupić kadź filtracyjną (pojemnik), która pozwoli nam na wysładzanie zacieru. Również powinna być ona zdezynfekowana. Przyda się nam także reduktor osadów. To nakładka, dzięki której zmniejszymy ilość osadu, kiedy to będziemy przelewać piwo do butelki. Cena – 10 złotych. Niezbędny jest duży garnek do podgrzania wody, by rozdrobnić cukier. Następnie powinniśmy kupić aerometr Ballinga (cukromierz, winomierz). Mierzy on ilość cukru. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Do tego wszystkiego drewniana łyżka, dzięki której będziemy mogli mieszać zacier.

Pamiętaj o najważniejszych składnikach do stworzenia piwa

Składnikami w które musimy się zaopatrzyć, i z których będziemy warzyć nasze piwa to glukoza lub cukier, słód, chmiel, drożdże piwne, ekstrakt słodowy. Warto się zapoznać z tematem, jakie składniki są najważniejsze w piwie.

Warto pamiętać, że pierwsze nasze próby uwarzenia własnego piwa mogą się skończyć wyjątkowo paskudnym smakiem. To nic! Najważniejsze jest to, żeby zapanować nad całym procesem warzenia. Metodą prób i błędów dojdziemy do idealnego smaku, który podbije serca nasze i naszych znajomych!

2 thoughts on “Od czego zacząć domowy wyrób piwa”

Dodaj komentarz