Schronisko Szrenica

Karkonosze to najwyższe, a jednocześnie najbardziej znane pasmo Sudetów. Piękne panoramy, wyjątkowa atmosfera i różnorodność przyrodnicza sprawiają, że góry te chętnie odwiedzają miłośnicy długich wędrówek, narciarze, a nawet artyści i badacze natury. Oto ciekawe miejsca, które trzeba odwiedzić, będąc w Karkonoszach.

Karkonosze - miejsca, które warto odwiedzić

Karkonoskie Schronisko Szrenica

Schronisko górskie Szrenica usytuowane jest na wysokości 1362 m n.p.m., znajdziemy je na szczycie góry noszącej tę samą nazwę. To teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Do schroniska można dotrzeć na dwa sposoby – pieszo, wędrując czerwonym szlakiem w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka lub wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby, co daje możliwość podziwiania pięknych widoków.

Schronisko Szrenica jest uznawane za świetną bazę turystyczną nie tylko po polskiej, ale i czeskiej stronie (znajduje się 300 m od granicy). Jest chwalone przede wszystkim za wspaniałą kuchnię, gdzie podawany jest szrenicki sernik oraz tzw. czar gór, czyli gorąca czekolada z prądem. W schronisku jest sala taneczna, w której organizowane są imprezy okolicznościowe, integracyjne, konferencje i bankiety.

Czarny Kocioł Jagniątkowski

Czarny Kocioł Jagniątkowski to jeden z licznych, karkonoskich kotłów polodowcowych. W jego pobliżu jest szczyt Czeskie Kamienie (1416 m n.p.m.), a także skały o tej samej nazwie. Największą atrakcją w tym miejscu jest położona na dnie Jaworowa Łąka, na której latem można podziwiać kwiaty arniki górskiej.

Jak dojść do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego? Najłatwiej trafić do niego, wędrując niebieskim szlakiem do Koralowej Ścieżki, a następnie kierować się szlakiem czerwonym. Taka wycieczka trwa niecałe 2 godziny.

Wodospad Podgórnej w Karkonoszach

Jeśli Karkonosze mają serce to niewątpliwie jest nim Wodospad Podgórnej. Wyróżnia go potrójna kaskada o wysokości 10 m. To trzeci co do wielkości wodospad w Karkonoszach (po polskiej stronie), a jednocześnie najrzadziej odwiedzany przez turystów. Dlatego jest to spokojne miejsce, w którym można się zrelaksować i cieszyć wspaniałymi widokami.

Wodospad Podgórnej w Karkonoszach
Wodospad Podgórnej w Karkonoszach

Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Wodospadu Podgórnej jest rozpoczęcie podróży w Przesiece. Stamtąd wytyczono kilka szlaków: czarny, zielony i żółty, dwa ostatnie prowadzą przez las.

Karkonosze – Twarożnik

W pobliżu Szrenicy jest charakterystyczna grupa skalna o nazwie Twarożnik. Przebiega przez nią polsko-czeska granica, na szczycie skałek można dostrzec kamień graniczny. Miejsce to jest usytuowane na wysokości 1320 m n.p.m., znaleźć je można w okolicy Mokrej Przełęczy, a więc pomiędzy Szrenicą a Sokolnikiem.

Nazwa Twarożnik wywodzi się z nietypowego kształtu najwyżej położonej skałki, która przypomina gomółkę białego sera. Z tego miejsca można podziwiać Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie, a także odpocząć podczas wędrowania Głównym Szlakiem Sudeckim.

Śnieżne Stawki

O Śnieżnych Stawkach mówi się, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Karkonoszach. Znajdują się na dnie Śnieżnych Kotłów, w zagłębieniach między morenami, czyli pozostałościami po dawnym lodowcu. Szlak, który prowadzi do Śnieżnych Stawków jest zamykany w okresie zimowym ze względu na zagrożenie lawinowe. Jednak latem warto się tam wybrać, aby podziwiać niepowtarzalne widoki i zobaczyć żyjące w wodach małych jezior traszki górskie.


Artykuł powstał we współpracy z Górzynianka – apartamenty w Karkonoszach z widokiem na góry.