Męskie Tematy po męsku!

Jak poprawnie założyć łańcuchy śniegowe?

Niektórzy kierowcy mogą ich nie znać, ale w niektórych krajach łańcuchy śniegowe są niezbędne i powszechne. Szczególnie tam, gdzie staje się przed obliczem pokonania śnieżnych, lodowych i stromych górskich dróg. W niektórych przypadkach, szczególnie wtedy gdy trzeba pokonać strome przełęcze – łańcuchy śniegowe są nawet wymagane.

Czy każdy musi używać w takich warunkach łańcuchów?

Tak – nawet kierowcy zaznajomieni ze śnieżnymi i oblodzonymi warunkami jazdy muszą mieć na oponach swojego samochodu łańcuchy śniegowe, aby zachować bezpieczną kontrolę na górskich drogach i autostradach. Stopień nachylenia i spadków górskich w połączeniu ze śniegiem i lodem może zaskoczyć nawet auto mające napęd na cztery koła.

Zakładanie łańcuchów śniegowych – jak to zrobić poprawnie?

Zakładanie łańcuchów na koła pojazdu nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale czasami trzeba je wykonać – jak już uzgodniliśmy. Spokojnie, wszystko pójdzie dobrze – a po pierwszym montażu łańcuchów śnieżnych już zawsze będziesz gotowy do tego zadania, a przede wszystkim w danym momencie do dalszej drogi przez ośnieżone góry.

Zanim założysz łańcuchy śniegowe, musisz najpierw upewnić się, że pasują do Twoich opon. Większość opakowań z łańcuchami śniegowymi zawiera informacje, które wskazują dokładnie na jakie opony dane produkty się nadają. Sklepy w których sprzedawane są łańcuchy, oferują również przewodniki z instrukcjami oraz pomoc pracowników, którzy mogą doradzić w uzyskaniu odpowiedniego rozmiaru. Nigdy nie próbuj używać łańcuchów, które są zbyt duże lub zbyt małe dla opon, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznej jazdy i uszkodzenia samochodu

Niezwykle ważne są testy!

Pamiętaj też, że zanim dojdzie do sytuacji w której będą Ci one naprawdę potrzebne – dobrze jest przetestować hamowanie i kierowanie po zaśnieżonej lub śliskiej drodze z nimi na kołach. Należy też przetestować zakładanie łańcuchów na koła przed dotarciem do górskich dróg, gdzie mogą być one wymagane.

Aby założyć łańcuchy na opony – wybierz prosty odcinek ulicy lub pusty parking. Wyjmij łańcuchy z opakowania lub pudełka i rozłącz wszystkie linki tak, aby zwisały swobodnie. W przypadku pojazdu z napędem na przednie, łańcuchy śniegowe powinny iść na przednie opony. W przypadku pojazdów z napędem na tylne koła łańcuchy należy je zastosować do tylnych kół. Niektóre ekstremalne warunki mogą wymagać łańcuchów na wszystkich kołach, co jest w porządku, ale jeśli masz tylko dwa – upewnij się, że zakładasz je na właściwych oponach. Po zaparkowaniu samochodu, zaciągnięciu hamulca postojowego i włączeniu biegu, łańcuch należy założyć na oponę, gotowe!

Opinie i komentarze

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o