Eksperyment: 7 dni bez Internetu - MrGentleman.pl

Czy współczesne życie bez Internetu jest w ogóle możliwe? Niebawem się o tym przekonamy, studiując wyniki eksperymentu trwającego od poniedziałku w Rzeszowie. Tamtejsi pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania podjęli się nie lada wyzwania. Ich eksperyment o nazwie #BezSieci ma udowodnić, że codzienna egzystencja bez namiastki wirtualnego świata jest jak najbardziej możliwa.

Studenci jako myszy doświadczalne

W projekcie uczestniczy liczna grupa studentów pierwszego i ostatniego roku różnorodnych kierunków (m.in. dziennikarstwa, logistyki, informatyki, ekonomii czy zarządzania). Co ciekawe, ekipę wzbogaci sześciu pracowników naukowych Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej rzeszowskiej WSIiZ. Rolę szefa eksperymentu objęła dr Barbara Przywara.

Przeżyć bez Internetu

Zadaniem uczestników jest całkowite wyeliminowanie z przestrzeni prywatnej jakiejkolwiek możliwości korzystania z Internetu. Jedyna opcja w tym zakresie jest dostępna w miejscu pracy/nauki, jednakże obwarowana będzie istotnymi restrykcjami. Dopuszczalny jest ograniczony dostęp do wirtualnej sieci w limitowanym czasie i wyznaczonych porach. Możliwość ewentualnego skorzystania z Internetu ma dotyczyć głównie kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej, by nie pozbawiać kontaktu z tymi pracownikami, którzy nie biorą udziału w projekcie.

Pozostały czas uczestnicy eksperymentu poświęcają na komunikację bezpośrednią lub telefoniczną. Wszelkie dane zawarte w plikach tekstowych wymieniane są na pamięciach przenośnych, a poszukiwanie informacji ma charakter tradycyjny (biblioteka, książki, gazety). Zadaniem uczestników jest notowanie wszelkich spostrzeżeń, reakcji i emocji wynikających z niecodziennej sytuacji bycia pozbawionym dostępu do globalnej sieci.

Czy jesteśmy uzależnieni?

Według opinii dr Przywary celem projektu jest weryfikacja hipotezy wskazującej na masowe uzależnienie od Internetu, niezależnie od wieku. Lepsze poznanie, zrozumienia emocji i uczuć pozostałych uczestników eksperymentu. Badanie pozwoli sprawdzić, czy w sytuacji braku dostępu do wirtualnej sieci może wzrastać zainteresowanie tradycyjnymi mediami.

Uzyskane wyniki rzeszowskiego eksperymentu zostaną poddane konsultacji z psychologami i terapeutami, a opinia publiczna pozna obszerne wnioski. Organizatorzy przedsięwzięcia zakładają możliwość rozszerzenia badania w niedalekiej przyszłości na kolejne grupy wiekowe – uczniów szkół średnich a nawet seniorów. Czekajmy zatem na wnioski, może nauczą nas czegoś nowego o nas samych?

Niedługo poinformujemy o wynikach eksperymentu!

75 / 100

Dodaj komentarz