ekogroszek

Mówisz ekogroszek, myślisz – ekologiczne paliwo o wymiarach groszku? Nie do końca. Owszem, to materiał opałowy, paliwo stałe, które produkowane jest albo z węgla brunatnego, albo też kamiennego. „Ekogroszek” jest to jego nazwa handlowa. Co warto o nim wiedzieć. Opłaca się nim ogrzewać, czy też nie do końca? Na to pytanie odpowiesz już sobie sam. Ja przybliżę Ci wady i zalety próby ogrzewania domu właśnie z jego pomocą.

Kilka słów o procesie produkcji

Po tym, jak węgiel jest kruszony w procesie przerobu, ląduje do sita. W ten sposób otrzymuje się ziarna o grubości mniej więcej od 5 do 25 mm. Powstały węglowy groszek jest opłukiwany z miału. Tyle w skrócie o produkcji, żeby wprowadzić Cię trochę w temat. Kiedy właściwie rozkręciła się moda na ekogroszek? W zasadzie można powiedzieć, że wraz z tym, jak zaczęto upowszechniać kotły retortowe wyposażone w zasobnik i system podający paliwo. Te zaczęły zastępować rusztowe.

Jeśli mam być obiektywny, to warto, żebyś wiedział, że ekogroszek zalicza się do tej samej grupy opałowej co kostka, albo węgiel orzech. Spójrzmy prawdzie w oczy – węgiel, jako paliwo kopalne (także w wersji pt. ekogroszek) w zasadzie ma los przesądzony, ale…szybko się to nie stanie. Minie dużo czasu zanim ktoś zdecyduje się na zamknięcie w naszym kraju kopalni węgla, więc jeśli myślisz o ekogroszku, zapewne będziesz miał jeszcze wiele czasu na to, żeby z tego rozwiązania korzystać.

Kilka słów o ekologiczności ekogroszku

Mówisz węgiel kamienny, myślisz wysoka emisja zanieczyszczeń środowiska podczas spalania – tak, ten materiał opałowy nie ma zbyt dobrych opinii. Do atmosfery wydzielane są związki azotu i siarki, nie wspomnę już o pyle oraz dwutlenku węgla. Jeśli szukasz rozwiązania „eko”, a w tym przypadku, właśnie ekogroszku, postaw mądrze. Wybierz produkt, który ma odpowiednie parametry. O jakich mowa? Już tłumaczę.

Przede wszystkim ten drobny węgiel będzie przyjazny dla środowiska, jeśli jego wartość opałowa przewyższa 24 000 kJ/kg. Nie bez znaczenia jest także granulacja, która ma się wahać w granicy od 5 mm do 25 mm. Dobry ekogroszek ma też niską zdolność spiekania, zawartość popiołu nie przewyższa 10 procent. Co do wilgotności – musi być niższa niż 10 proc., a zawartość siarki mniejsza niż 1,0 proc. Co do węgla płomiennego, postaw na niespiekający. Zwróć szczególną uwagę na wartość opałową (to nic innego jak to, jaką ilość ciepła możesz uzyskać ze spalenia węgla w rzeczywistych warunkach, a nie tych laboratoryjnych). Producenci bardzo często podają wartości analityczne. Miej to z tyłu głowy.

ekogroszek spalanie

Dlaczego warto postawić na ekogroszek?

Wysoka kaloryczność węgla do produkcji ekogroszku – to w dużej mierze w tym tkwi sekret niezwykle ekonomicznej formy ogrzewania. Chociaż tona ekogroszku dość słono kosztuje, to jeśli w pełni wykorzystasz nominalną moc kotła, znacznie obniżysz koszty, które ponosisz za wytwarzanie energii cieplnej. Co ważne, po spaleniu ekogroszek pozostawi niewielkie ilości popiołu.

Kolejnym plusem jest to, że emisja szkodliwych gazów i pyłów jest znacznie ograniczona. Aby optymalnie wykorzystać potencjał ekogroszku trzeba do tego użyć kotłów centralnego ogrzewania o nowoczesnych rozwiązaniach (kotły 5 klasy). Te charakteryzują się wysoką sprawnością spalania. Modele z podajnikiem i paleniskiem retortowym sprzyjają niewielkiej emisji pyłów do atmosfery. Z kolei przez niewielką zawartość siarki w węglu powoduje, że ograniczona zostaje jego emisja tlenków. Jeśli zastosujesz dobrej jakości ekogroszek, to możesz spodziewać się zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i pyłów. W pierwszym przypadku o około 25 procent, natomiast drugim o 90., a nawet więcej.

Następna zaleta, to możliwość zautomatyzowania obsługi pieca. Ten może pracować automatycznie nawet kilka dni. Jego podstawową obsługę stanowi w zasadzie zasypanie podajnika na paliwo ekogroszkiem i to tak mniej więcej raz na tydzień. Dzięki temu, że ten jest podawany automatycznie, możesz spodziewać się równomiernego i ciągłego utrzymywania złożonej temperatury.

Ekogroszek przyczynia się też do optymalizacji spalania oraz obniżenia kosztów ogrzewania. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że możesz automatycznie sterować kotłem dedykowanym temu materiałowi opałowemu. Na rynku masz modele w których zdalna obsługa umożliwia ustawienie i zmianę parametrów, które optymalizują ich pracę. Wyposażone są w czujniki temperatury, które współpracują z termostatami. Dzięki temu utrzymanie zadanej temperatury i stabilnej pracy jest zapewnione. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że nowoczesne sterowniki mają możliwość wykorzystania funkcji regulacji pogodowej.

Ekogroszek ma też wady

Jak każde rozwiązanie, tak też ekogroszek ma swoje wady. Mimo wielu zalet, jego zastosowanie nie jest opłacalne dla każdego. Powód? Przede wszystkim w grę wchodzi wysoki koszt inwestycji w kocioł. O ile potem się ona zwraca, o tyle nie zawsze jest możliwość wygospodarowania dość dużych środków. W tym wypadku, jest to konieczne. Piec retortowy swoje kosztuje. Średniej klasy modele zaczynają się tak mniej więcej od 7 tys. zł wzwyż. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że wymagają okresowych przeglądów i konserwacji. Piec pracuje automatycznie, więc nie zaskoczę Cię jeśli powiem, że wszystkie elementy muszą chodzić jak w zegarku. Jeśli instalacja się uszkodzi, licz się z dość znacznymi kosztami jej naprawy.

Tradycyjny piec węglowy z rusztem nie jest zbyt skomplikowany ani w działaniu, ani też w obsłudze. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z nowoczesnym. Ten wyposażony w liczne sterowniki, mechanizmy i czujniki jest siłą rzeczy o wiele bardziej skomplikowany. Jak sam się pewnie domyślasz to powoduje, że któryś z podzespołów może szybko ulec awarii.

Pamiętaj też o tym, że nawet jeśli wydasz tysiące złotych na dobrej klasy sprzęt, jeśli nie zainwestujesz w dobrej jakości ekogroszek, nie masz co liczyć na spełnienie oczekiwań. Nie myśl też, że gdy na etykiecie napis „ekogroszek” zawsze będziesz miał do czynienia z dobrej klasy produktem. Zwróć więc dużą uwagę czy posiada certyfikat. Uważaj też na jego przechowywanie. Nie możesz dopuścić do tego, żeby pomieszczenie było zbyt wilgotne. To znacznie wpłynie na jego jakość.

Kiedy opłaca się kupować w ekogroszek?

Odpowiedź może Cię zaskoczyć, bo w tym czasie mało kto myśli o ogrzewaniu domu, ale brzmi ona: wiosną. To najlepszy czas na zrobienie opałowych zapasów. Zadaj sobie pytanie dlaczego, co przyjdzie Ci do głowy jako pierwsze? Tak! To oszczędność. Oczywiste jest, że w sezonie wiosenno-letnim ceny spadają, bo i popyt jest mniejszy. Niektórzy po zimie mają też nadwyżki opału, więc siłą rzeczy nie myślą o jego uzupełnianiu. Pamiętaj też o tym, że często wraz z nadejściem sezonu grzewczego i zwiększeniem zapotrzebowania na materiały opałowe, to często zaczyna brakować tych wysokiej jakości. Miej to na względzie.

Jak widzisz, do ogrzewaniu domu z pomocą ekogroszku warto odpowiednio się przygotować. Mowa szczególnie o kosztach, które siłą rzeczy z czasem zaczną się zwracać wraz z pojawianiem się niższych rachunków, niemniej, trzeba mieć na uwadze to, że nie nastąpi to natychmiastowo. Inwestycja staje się jednak bardzo opłacalna zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym, co myślę, jest warte przemyślenia.

One thought on “Ekologiczne ogrzewanie domu – ekogroszek”

Dodaj komentarz